ÚČTENKOVKA ÚČTENKOVÁ
LOTERIE

  PŘÍŠTÍ LOSOVÁNÍ LOTERIE:
PATNÁCTÝ DEN V MĚSÍCI

MAXIMÁLNÍ PENĚŽNÍ VÝHRA
1,0 milionů korun

VĚCNÁ VÝHRA
Osobní automobil
OBSAH ČLÁNKU
Účtenkovka logo

Účtenkovka logo

V říjnu 2017 spustilo Ministerstvo financí dlouho očekávanou účtenkovou loterii (tzv. Účtenkovku). V účtenkové loterii se každý měsíc hraje o milion korun, osobní automobil v hodnotě přibližně 400 tisíc korun, a o další finanční odměny. Každý měsíc bude vylosováno celkem 21 025 výherních účtenek a ročně Ministerstvo financí na výhrách rozdá asi 65 milionů Kč.

Co to je Účtenkovka?

Účtenkovka je státem organizovaná účtenková loterie, ve které se každý měsíc hraje o vysoké finanční výhry. Účtenková loterie je unikátní v tom, že se jí může zúčastnit prakticky každý a to zdarma. Místo soutěžních losů se totiž loterie hraje s účtenkami. Ano, s obyčejnými účtenkami, které dostanete při nákupu rohlíků v samoobsluze, při platbě za večeři v restauraci a podobně.

Na jednu účtenku můžete vyhrát jen jednu výhru, ale zaregistrovat můžete libovolný počet účtenek. Pokud zaregistrujete více účtenek a budete mít štěstí, tak můžete v jednom slosování vyhrát i vícekrát.

Účtenková loterie je doplňkovou součástí elektronické evidence tržeb a má přispět k řádnému vybírání daní. Účtenková loterie má totiž občany motivovat k tomu, aby od obchodníků přebírali účtenky. Ministerstvo financí věří, že pozitivní motivace v podobě účtenkovky je lepší, než drahé a komplikované kontroly. Provozovatelem Účtenkovky je Ministerstvo financí České republiky. Technicky účtenkovou loterii zajišťuje společnost Diebold Nixdorf s.r.o. se sídlem v Praze.

Účtenkovka návod

Účtenkovka - návod na registraci účtenky

Účtenkovka – návod na registraci účtenky

Máte účtenku a chcete se zúčastnit hry Účtenkovka? Pokud ano, tak vás čeká jediný krok: zaregistrovat účtenku do herní databáze. Při vkládání účtenky do databáze je ale nezbytné vyplnit mnoho údajů, takže vkládání více účtenek je poněkud zdlouhavé. Nejprve musíte vyplnit část unikátního kódu FIK nebo BKP, který najdete na každé účtence vydané v systému EET. Dále musíte vyplnit daňové identifikační číslo prodejce (DIČ), datum a čas vystavení účtenky, a nakonec i celkovou částku. Všechny tyto údaje jsou součástí účtenky. Účtenky lze registrovat buď přes internetové stránky, nebo přes aplikaci pro chytré mobilní telefony.

Registrace účtenek přes web

Registrace účtenky přes web

Registrace účtenky přes web

Účtenku můžete do hry zaregistrovat přes formulář na oficiálním webu uctenkovka.cz. Na webu si můžete současně vytvořit herní účet, na kterém budete mít přehled o všech zaregistrovaných účtenkách. Ve vašem herním účtu se také dozvíte, které z vašich účtenek byly výherní. Zaregistrovat účtenku do hry ale můžete i bez herního účtu. Stačí vyplnit formulář v sekci „Hrát bez registrace“.

Registrace účtenek přes mobilni aplikaci

Mobilní aplikace Účtenkovka

Mobilní aplikace Účtenkovka

Druhou možností, jak zaregistrovat účtenky do Účtenkovky, je stejnojmenná aplikace pro chytré mobilní telefony. Jedná se o oficiální aplikaci pro registraci účtenek, která je bezplatně dostupná ve verzi pro mobily s operačním systémem Android, iOS nebo Windows. Aplikace umožňuje některé údaje přímo naskenovat, takže je nemusíte složitě opisovat. I tak ale celý proces registrace účtenky zabere několik minut. Částku, datum a čas nákupu totiž musí hráči zadat ručně a u naskenovaných údajů je nezbytné ověřit jejich správnost, protože aplikace může některé symboly zaměnit.

Účtenkovka: registrace hráče

Formulář pro registraci hráče

Formulář pro registraci hráče

Na oficiálním webu Účtenkovky si můžete vytvořit hráčský účet, který vám hru usnadní. V účtu mohou uživatelé sledovat všechny své účtenky, jestli jsou některé z nich výherní a jaká je velikost případné výhry. Účtenky lze sice do databáze nahrát i bez registrace, ale výhru mohou dostat pouze registrovaní hráči. Pokud tedy vyhrajete a nemáte stále vytvořený herní účet, musíte si jej do 30 dnů od obdržení zprávy o výhře vytvořit.

Účtenku si nemusíte schovávat, protože jakmile ji jednou zaregistrujete, už ji nebudete potřebovat. Uchovávat nemusíte ani potvrzení o zaregistrování účtenky. Ve vašem herním účtu totiž budete mít přehled všech zaregistrovaných účtenek.

Pravidla hry Účtenkovka

Abyste se mohli hry Účtenkovka zúčastnit, musíte mít alespoň 18 let. Zaregistrovat můžete každou účtenku, která byla vystavena v rámci systému EET (Elektronické evidence tržeb). Jedná se o účtenky z nákupů, ale také o účtenky za různé služby (hotely, restaurace). Každou účtenku lze do hry zaregistrovat jen jednou a to nejpozději do 12 dne následujícího měsíce. Například účtenky vystavené v říjnu můžete tedy registrovat nejpozději do 12. listopadu atd.

Ministerstvo financí chce také zabránit tomu, aby lidé rozdělovali nákupy. Rozdělováním nákupů na menší části (nebo dokonce na jednotlivé položky) by totiž hráči získali více účtenek a tím by zvyšovali šanci na výhru. Od jednoho prodejce lze proto zaregistrovat jen jednu účtenku denně. Pokud tedy navštívíte jeden obchod vícekrát za den, zaregistrovat můžete účtenku jen z jednoho nákupu. Pokud během dne ale navštívíte více různých obchodů, můžete zaregistrovat i více účtenek.

Předběžně je Účtenkovka naplánovaná zatím na rok. Pokud bude Ministerstvo financí spokojeno s přínosem Účtenkovky, tak loterie poběží dál.

Losování loterie

Losování loterie probíhá pomocí certifikovaného generátoru náhodných čísel. Ten ze seznamu zaregistrovaných účtenek postupně losuje výherní účtenky. Výherní pořadí je stejné jako pořadí losování, takže hlavní cenu vyhrává první vylosovaný. Každá účtenka může být vylosována pouze jedenkrát.

Kdy a kde se losuje Účtenkovka

Výherci účtenkové loterie se losují každý měsíc. Losování probíhá v Praze, vždy patnáctý den v měsíci. Účtenkovka funguje od října 2017, takže vůbec první losování Účtenkovky připadá na 15. listopadu 2017.

Do kdy je možné registrovat účtenky

Účtenky se registrují do 12. dne v měsíci

Účtenky se registrují do 12. dne v měsíci

Účtenky je nezbytné zaregistrovat alespoň 3 dny před slosováním. Pokud tedy losování připadá na patnáctý den v měsíci, pak musíte účtenky zaregistrovat do dvanáctého dne v měsíci (včetně). Účtenky vystavené v říjnu lze tedy registrovat ještě 12. listopadu, účtenky vystavené v listopadu se registrují nejpozději 12. prosince atd.

Účtenková loterie – výhry a ceny

V účtenkové loterii se každý měsíc hraje o hlavní výhru 1 milion Kč. Výherních pořadí je ale osm. Pro šesté pořadí se losuje 20 výherců, pro sedmé pořadí se losuje tisíc výherců a výhru za poslední (osmé) pořadí získá dokonce 20 tisíc výherců. Celkem se tedy každý měsíc vylosuje 21025 účtenek a na výhrách se rozdá přes 5,4 milionů Kč. Výherci získají ceny v podobě finančních odměn. Výjimkou je výhra za druhé pořadí, kterou je osobní automobil v hodnotě přibližně 400 tisíc Kč.

Pořadí Výhra Počet výher Pravděpodobnost výhry
1. 1.000.000 Kč 1 1 : PRU
2. Osobní automobil Ford Focus Kombi (modrý) 1 1 : (PRU -1)
3. 300.000 Kč 1 1 : (PRU -2)
4. 200.000 Kč 1 1 : (PRU-3)
5. 100.000 Kč 1 1 : (PRU-4)
6. 20.000 Kč 20 20 : (PRU-5)
7. 1.000 Kč 1.000 1000 : (PRU-25)
8. 100 Kč 20.000 20000 : (PRU-1025)

PRU = počet registrovaných účtenek

Věcnou výhrou ve hře Účtenkovka je modrý Ford Focus

Věcnou výhrou ve hře Účtenkovka je modrý Ford Focus

Výhru v loterii si musí výherci vyzvednout do 60 dnů od vydání výherní listiny. Šesté až osmé pořadí (výhry 20 tisíc, 1 tisíc a sto korun) si mohou výherci v účtenkové loterii nechat bezhotovostně poslat bankovním převodem na svůj účet, nebo si peníze mohou vyzvednout osobně v pražské centrále Sazky (Sazka a.s. K Žižkovu 851, Praha 9, 190 93). Způsob vyplacení si výherci vyberou na svém herním účtu. Výhry vyšší se vyplácejí pouze bezhotovostním převodem. Vítězi druhého pořadí bude automobil předán osobně.

Pravděpodobnost výhry

Internetové stránky účtenkové loterie

Internetové stránky účtenkové loterie

Pokud chcete pravděpodobnost výhry zvýšit, měli byste do hry přihlásit co nejvíce účtenek. Šance na výhru závisí také na tom, kolik účtenek bude do hry celkově přihlášeno. Z průzkumu agentury STEM vyplývá, že se většina Čechů chystá do hry zapojit. Z více než tisícovky dotazovaných se hry plánuje zúčastnit nadpoloviční většina (55 %). Třetina dotazovaných chce dokonce účtenky registrovat každý den. Konkurence tedy není malá.

Na Slovensku funguje od září 2013 obdobná loterie pod názvem Národná bločková lotéria. Právě statistiky ze slovenské loterie napovídají, jaký by mohl být zájem o loterii v Česku. Během prvních měsíců se do databáze slovenské loterie přidávaly miliony účtenek měsíčně. V prvním kole bylo registrováno dokonce 7 milionů účtenek. S postupujícím časem ale zájem o loterii upadal, takže dnes se do slovenské loterie zaregistruje asi 100 tisíc účtenek měsíčně.

Účtenkovka výsledky

Výsledky se zveřejňují vždy po slosování výherních losů na oficiálním webu účtenkovky. Registrovaní hráči budou o případných výhrách informováni ve svém herním účtu. Neregistrovaní hráči obdrží v případě výhry upozornění telefonicky nebo emailem. Pokud tedy nemáte hráčský účet, musíte při registraci účtenky vyplnit také kontakt (email nebo telefon).

Archiv výsledků loterie za poslední 4 měsíce
Datum losování Podrobnosti
15. 12. 2018
(Sobota)
Účtenkovka výsledky 15. 12. 2018
15. 11. 2018
(Čtvrtek)
Účtenkovka výsledky 15. 11. 2018
15. 10. 2018
(Pondělí)
Účtenkovka výsledky 15. 10. 2018
15. 9. 2018
(Sobota)
Účtenkovka výsledky 15. 9. 2018
Zobrazit ARCHIV VÝSLEDKŮ   

Výhry a daně

Při danění výher z loterií se vychází ze zákona 586/1992 o Dani z příjmů fyzických osob, konkrétně pak z § 10, odst. 3, písmene b). Ten říká, že od daní z příjmů jsou osvobozeny „výhry z loterií, sázek a podobných her provozovaných na základě povolení vydaného podle zvláštních předpisů nebo na základě obdobných předpisů vydaných v členském státě EU nebo státě tvořícím Evropský hospodářský prostor“.

Účtenkovka ovšem podle Ministerstva financí není hazardní hra, takže se na ni výše uvedený zákon nevztahuje. I přesto jsou ale výhry z účtenkové loterie osvobozeny od daně z příjmu. Výhercům tak zůstane celá částka.

Kontroverze kolem účtenkové loterie (EET)

Účtenková loterie má podpořit EET

Účtenková loterie má podpořit EET

Účtenková loterie má podle Ministerstva financí podpořit řádné vybírání daní. Někteří politici ovšem loterii kritizují. Podle nich je Účtenkovka „udavačskou loterií“, podporováním hazardu, anebo vyhazováním peněz, které by se mohly využít třeba na navýšení platů. Účtenkovka také podle některých odvádí pozornost od velkých daňových úniků. Zastánci Účtenkovky ale oponují tím, že přínos účtenkovky bude mnohonásobně vyšší, než výdaje s loterií spojené (ty činí asi 90 milionů ročně z peněz daňových poplatníků). Jen za logo Účtenkovky mimochodem ministerstvo zaplatilo téměř sto tisíc korun.

Tzv. EET loterie má respektovat soukromí a ochranu osobních údajů všech hráčů i prodejců, ale zatím tomu nic nenasvědčuje. Kritici a odpůrci účtenkové loterie ostatně ještě před jejím spuštěním poslali na Úřad pro ochranu osobních údajů podnět k prošetření, jelikož pojali podezření z porušování zákona o ochraně osobních údajů. V loterii je totiž potřeba vyplnit i DIČ, které u fyzických osob obsahuje i jejich rodné číslo. A to je podle mnohých nadbytečné, nesmyslné, ale především rizikové. Problém navíc umocňuje skutečnost, že se tyto informace dostávají k soukromé firmě, která byla provozováním účtenkovky pověřena.

Mobilní aplikace Účtenkovka

Mobilní aplikace pro Android

Mobilní aplikace pro Android

Hned po zveřejnění mobilní aplikace pro Účtenkovku se zvedla vlna kritiky. A důvodů bylo hned několik. Lidem například vadilo špatně fungující skenování nebo to, že verze pro iOS byla vypuštěna o den později. Mnohem větší rozruch vyvolaly ale požadavky aplikace, která vyžadovala přístup ke sledování telefonních hovorů. Jinými slovy aplikace vyžadovala zbytečné soukromé údaje, které vůbec nepotřebovala. Podle ministerstva se ale jednalo o chybu a formalitu. Nadbytečný požadavek byl tak při nejbližší aktualizaci odstraněn. Otázkou je také to, proč aplikace vyžaduje přístup do paměti mobilu (fotky/média/soubory), když nedokáže načítat účtenky z galerie.

Shrnutí / hodnocení

Systém hry Losování z databáze zaregistrovaných účtenek
Losování Patnáctý den v měsíci
Cena loterie Zdarma
Pravděpodobnost výhry Dle celkového počtu zaregistrovaných účtenek

Hodnocení loterie Účtenkovka

 

Fórum/diskuze k loterii

Loterie
ŠŤASTNÝCH 10
Loterie
FOFR
Loterie
KENO